Bud Spencer&Terence Hill

21. dubna 2009 v 18:26 | Barča

Bud Spencer

Herec

Datum narození: 21.10.1929
Místo narození: Neapol, Itálie
Znamení: Váhy
Jako syn bohatého průmyslníka byl zpočátku veden k dráze finančníka. Po návratu z Jižní Ameriky, kam rodina přesídlila kvůli obchodům, soustředil své ambice na vodní sporty. Dvanáckrát vyhrál mistrovství Itálie v plavání, na olympijských hrách v Helsinkách 1952 získal stříbrnou medaili jako člen italského družstva vodních pólistů a další cenu si odvezl z olympiády v Melbourne 1956.

Když 1957 ukončil studia práv, odjel opět do Jižní Ameriky, kde mj. stavěl silnici Pan-Americana z Panamy do Buenos Aires, prodával auta a pracoval v chemické laboratoři. 1960 se vrátil do Říma a snažil se prosadit jako skladatel populárních písní. Od počátku 50. let začal statovat ve filmech významných tvůrců, než ho objevil režisér Giuseppe Colizzi a obsadil do hlavní role hromotluckého, vousatého siláka s ušlechtilým srdcem ve svém spaghetti-westernu Bůh odpouští... já ne!

Druhého hrdinu, jehož vzhled i povaha jsou zcela opačné, ztělesnil v tomto snímku modrooký blonďák Mario Girotti alias Terence Hill, s nímž pak během následujících desetiletí vytvořil populární komickou dvojici protikladných chlapíků v laciných, avšak komerčně úspěšných dobrodružných komediích (mj. Trumfové eso, Pravá a levá ruka ďábla, Malý unavený Joe, Jestli se rozzlobíme, budeme zlí!, Dva výtečníci a Sudá a lichá).

Schematické zápletky, nekonečné honičky a rvačky, na nichž byly tyto nenáročné filmy vybudovány, mu neposkytly téměř žádný prostor k tomu, aby prokázal nějaké herecké kvality. Jeho kreace se omezují pouze na přehlídku tvrdých úderů, které uštědřuje se znuděným výrazem tváře všem svým protivníkům, jimiž se to kolem něho a jeho usměvavého, vychytralého a hbitého kolegy pořád jen hemží. B. S. je ženatý s Mariou Amatovou, se kterou má tři děti.

Terence Hill

Terence Hill

Herec

Datum narození:29.03.1939
Místo narození:Benátky, Itálie
Znamení:Beran
Jeho otec byl chemikem z Umbrie a matka pocházela z Drážďan, kam se rodina 1943 přestěhovala a pobyla zde až do konce války. Od svých jedenácti let pak vyrůstal v Římě, kde se snažil utužit svou tělesnou kondici různými sporty, zejména plaváním. Už jako třináctiletý začal sbírat první zkušenosti před film. kamerou, výrazněji se však uplatnil až poč. 60. let, kdy se mj. objevil jako hrabě Cavriaghi, přítel jednoho z hlavních hrdinů (Alain Delon) v historické fresce podle románu Giuseppa Tomasiho di Lampedusa Gepard (r. L. Visconti).

O kariéru charakterního herce se ale příliš nepokoušel, neboť se pro svůj mužný zjev, blonďaté vlasy a modré oči stal oblíbeným představitelem milovníků s horkou hlavou a neohrožených pistolníků v německých indiánkách podle literárních předloh Karla Maye (Vinnetou II - Rudý gentleman, Mezi supy, Petrolejový princ a Old Surehand). 1967 si zvolil umělecký pseudonym Terence Hill (jméno převzal od své manželky-profesorky Lori Hillové), když byl obsazen do jedné z hlavních rolí ve spaghetti-westernu Bůh odpouští... já ne! (r. G. Colizzi).

Druhého hrdinu, vousatého hromotluka s ušlechtilým srdcem, ztělesnil v tomto snímku Carlo Pedersoli alias Bud Spencer, s nímž pak během následujících desetiletí vytvořil T. H. populární komickou dvojici protikladných chlapíků v laciných, avšak komerčně úspěšných dobrodružných komediích (mj. Trumfové eso, Pravá a levá ruka ďábla, Malý unavený Joe, Jestli se rozzlobíme, budeme zlí!, Dva výtečníci a Sudá a lichá). Vedle robustního vousáče Spencera, který se nenechal jen tak něčím vyvést z míry a s klidem odolával ranám svých protivníků, než převzal iniciativu do svých silných rukou, působil T. H. jako protikladný živel.

S neustále šibalským úsměvem ve tváři a nenuceným chováním se zaplétal do nejrůznějších nesnází a rvaček, v nichž pak po boku svalnatého druha demonstroval svoji vychytralost a mrštnost. 1984 debutoval jako režisér komedií o výstředním faráři Don Camillo, v níž rovněž vytvořil titulní part. Dalším jeho režijním pokusem byla komediální kovbojka inspirovaná comicsovým seriálem Lucky Luke, kde si opět ponechal pro sebe hlavní roli střelhbitého šerifa, jemuž se podaří vyčistit město od zločinu a násilí. Z manželství s Lori Hillovou má syny Jesse (nar. 1969) a Rosse.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaké je vaše oblíbené zvíře?

Kočka 15.6% (7)
Pes 20% (9)
srna 4.4% (2)
kůň 6.7% (3)
prase 4.4% (2)
kur domácí 2.2% (1)
kráva 2.2% (1)
králík 6.7% (3)
koza 2.2% (1)
ovce 2.2% (1)
jezevec 0% (0)
ježek 4.4% (2)
zajíc 0% (0)
hroch 2.2% (1)
slon 0% (0)
nosorožec 2.2% (1)
ptáčci 0% (0)
opice 4.4% (2)
žirafa 4.4% (2)
tygr 2.2% (1)
lev 4.4% (2)
levhart 2.2% (1)
gepard 2.2% (1)
jaguár 4.4% (2)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama