Celková anézie neboli narkóza

27. února 2009 v 14:46 | Bára:)
Už jen pojem "narkóza" budí u řady lidí strach. Obavy jsou ale v dnešní době zbytečné. Čtěte proč.
Celková anestézie - narkóza - je umělé (farmakologické, pomocí léků) navození ztráty vědomí. Kromě vědomí jsou zároveň v celém těle vyřazeny pocity bolesti. Tento způsob anestézie se používá v případě rozsáhlejších operací, například břicha či prsou, při nichž je žádoucí naprosté uvolnění klienta.
Celkovou anestézii lékař navodí pomocí celé řady látek (léků): zklidňujících sedativ, spánek způsobujících hypnotik, znecitlivujících a bolest potlačujících anestetik a analgetik a svaly uvolňujících myorelaxancií.

Způsoby anestézie
Anestetické látky lze do organismu dostat buď injekčně (nitrožilně, nitrosvalově), pomocí plynů přes dýchací cesty (tzv. inhalační) a dalšími způsoby (například medoty svodné anestézie). Nejobvyklejší je anestézie injekční či inhalační, nebo jejich kombinace, přičemž lékař vždy volí takový způsob, který klientovi zaručuje nejvyšší možnou bezpečnost.

Co se děje před anestézií?
Před samotným zákrokem v anestézii musí klient podstoupit důkladné předoperační interní vyšetření včetně krevních testů. Je klíčové, aby klient nepodceňoval svůj zdravotní stav a lékaře informoval o všech prodělaných onemocněních, alergiích, trvale užívaných lécích apod. Pokud je klient trvale léčen či sledován lékařem - specialistou, je potřeba vyžádat si od něj vyjádření k zákroku a celkové anestézii.
Večer a ráno před operací v celkové anestézii se klientovi podává premedikace v tabletové nebo jiné formě.

Jak anestézie probíhá?
Úvod do anestézie se zpravidla provádí nitrožilním podáním hypnotika, po němž klient usíná. Následuje zajištění dýchacích cest (obličejovou maskou, laryngální maskou, intubací) - způsob zvolí lékař podle typu a délky operace. Poté je anestézie vedena inhalačními anestetiky, často v kombinaci s nitrožilními analgetiky (léky proti bolesti).
Udržení stavu celkové anestézie se děje pomocí umělé plicní ventilace směsí kyslíku a inhalačních anestetik, zajišťované anesteziologickým dýchacím přístrojem. Anesteziolog klienta neustále sleduje, vyhodnocuje jeho srdeční činnost a krevní tlak, dýchání, prokrvení, barvu pokožky a sliznic a podle potřeby přidává, ubírá či vhodně vyvažuje poměr anestetických látek.

Probuzení z anestézie
Po ukončení operace přivede anesteziolog postupným snižováním dávky anestetických látek klienta opět do plného vědomí. Ještě před samotným probuzením dostává klient první dávku analgetik. Klient je poté převezen na dospávací pokoj nebo JIP, kde je nadále napojený na monitoring základních životních funkcí a zůstává pod dohledem lékaře nebo odborného personálu.

Moderní anestetické přístroje a šetrné léky, které užíváme v Asklepionu, zaručují pro klienta maximální bezpečnost. Zároveň se snažíme minimalizovat nepříjemné stavy po celkové anestézii, jakými je například zvracení, bolesti hlavy apod.
Celková anestézie

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama